Nazare: România îşi menţine obiectivul de a atinge în 2026 un deficit de 6,2%

Alexandru Nazare
Ministrul interimar al finanţelor a fost prezent la o conferinţă macroeconomică organizată de J.P. Morgan la Viena.
România îşi menţine obiectivul de a atinge în 2026 un deficit de 6,2% şi de a continua reformele de consolidare fiscală, în pofida situaţiei politice din ţară, a transmis ministrul interimar al finanţelor, Alexandru Nazare investitorilor internaţionali şi reprezentanţilor agenţiilor de rating.
El a vorbit la Viena, în cadrul unei conferinţe de profil organizate de J.P. Morgan, unde a precizat că veniturile bugetare au crescut semnificativ, inclusiv cele din TVA şi contribuţii sociale, iar investiţiile finanţate din fonduri europene şi prin PNRR au fost accelerate.
Ministrul a subliniat că deficitul bugetar a scăzut la 1,17% din PIB după primele patru luni ale anului, faţă de 2,92% în aceeaşi perioadă din 2025, ceea ce arată că ţinta de deficit pentru finalul anului este realistă.
Citește și:
- 12:50 - DNA deschide audierile în dosarul Oanei Gheorghiu și al lui Irineu Darău: acuzații grave de presiuni în achiziții
- 10:13 - Termenul în dosarul lui Călin Georgescu, amânat pentru 19 august
- 10:05 - George Simion, mesaj de forță după decizia judecătorilor în cazul lui Călin Georgescu
- 08:30 - Ce planuri comune are premierul desemnat Tomac pentru România și Republica Moldova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PRO și pe Google News













