Voucherele de vacanță, folosite tot mai puțin: decontările au scăzut cu peste 60% din cauza măsurilor de austeritate
Scris de Daniel Onescu Publicat: 8 iul. 2026, 08:56
Efectele măsurilor de austeritate se resimt și în turism. Tot mai puțini români folosesc voucherele de vacanță, iar decontările către unitățile de cazare au scăzut cu peste 60% în primele luni ale acestui an. Reprezentanții industriei avertizează că reducerea valorii voucherelor îi determină pe mulți să renunțe la vacanțele în România, iar impactul asupra sectorului turistic este unul semnificativ, potrivit Realitatea PLUS.
Citește și
- 18:47Nicușor Dan schimbă strategia în negocierile pentru noul Guvern. Mutarea-surpriză prin care pune presiune pe liderii fostei coaliții
- 17:28Matei Ștefănescu, avocatul Realitatea Plus: „Orice minut în care un post TV nu emite reprezintă o atingere iremediabilă la adresa libertății de exprimare”
- 16:19Românii cer plecarea lui Bolojan, după măsurile care au lovit populația: „E dezastru în țară”
- 16:07Kelemen Hunor, apel la PSD, PNL și USR în plin blocaj politic: „Să punem între paranteze supărările”
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PRO și pe Google News

























