VICTOR PONTA ÎI DESFIINȚEAZĂ PE MARCEL CIOLACU ȘI NICUȘOR DAN: ”NU EU M-AM TATUAT CĂ NU SE MĂREȘTE TVA”

VICTOR PONTA ÎI DESFIINȚEAZĂ PE MARCEL CIOLACU ȘI NICUȘOR DAN: ”NU EU M-AM TATUAT CĂ NU SE MĂREȘTE TVA”
Ponta atrage atenția asupra faptului că aportul pur teoretic la buget al unui punct procentual în plus la TVA este nesemnificativ în raport cu deficitul bugetar al României.
Ponta atrage atenția asupra faptului că aportul pur teoretic la buget al unui punct procentual în plus la TVA este nesemnificativ în raport cu deficitul bugetar al României.
”Nu știu pe ce se bazează ideea că, dacă se măresc taxele, o să fie mai bine. N-o să fie mai bine, o să fie mai rău. Nu am auzit pe nimeni din mediul de afaceri să spună că este bine. Cu creșterea taxelor, cam toate firmelor or să declare că nu au profit”, a spus fostul lider al social-democraților.
Deficitul bugetar al țării a fost de 30 de miliarde de lei, în primele două luni din 2025, asta în condițiile în care un punct în plus la TVA ar aduce în plus la buget, teoretic, doar 3,5 miliarde de lei până la finalul anului.
Ponta i-a înțepat pe Nicușor Dan și Marcel Ciolacu, după ce amândoi anunțaseră că TVA nu va crește.
”Nu eu m-am tatuat că nu se mărește TVA”, a mai spus Ponta.
Fostul premier consideră că indiferent de măsurile care se vor lua, noul guvern va avea o misiune extrem de dificilă. Despre discuțiile pe tema împărțirii funcțiilor, fostul premier a spus că ”e treaba partidelor cum își negociază portofoliile”.”Când guvernează patru partide, e greu, e mai greu”, consideră Victor Ponta.
Sursa: Realitatea Din PRO
Citește și:
- 17:41 - Crin Antonescu îi ia apărarea lui Nicușor Dan: „Nu-l alegi președinte pe unul ca să-l subestimezi. A avut curajul să piuie”
- 17:37 - Bolojan fuge din nou de jurnaliști și se enervează când i se pun întrebări incomode – VIDEO
- 15:39 - Guvernul recunoaște oficial că România poate pierde bani din PNRR- ANALIZĂ
- 14:51 - Gabriela Firea: ”Viitorul copiilor noștri nu poate fi construit cu jumătăți de măsură”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PRO și pe Google News














