Nazare: România îşi menţine obiectivul de a atinge în 2026 un deficit de 6,2%

Alexandru Nazare
Ministrul interimar al finanţelor a fost prezent la o conferinţă macroeconomică organizată de J.P. Morgan la Viena.
România îşi menţine obiectivul de a atinge în 2026 un deficit de 6,2% şi de a continua reformele de consolidare fiscală, în pofida situaţiei politice din ţară, a transmis ministrul interimar al finanţelor, Alexandru Nazare investitorilor internaţionali şi reprezentanţilor agenţiilor de rating.
El a vorbit la Viena, în cadrul unei conferinţe de profil organizate de J.P. Morgan, unde a precizat că veniturile bugetare au crescut semnificativ, inclusiv cele din TVA şi contribuţii sociale, iar investiţiile finanţate din fonduri europene şi prin PNRR au fost accelerate.
Ministrul a subliniat că deficitul bugetar a scăzut la 1,17% din PIB după primele patru luni ale anului, faţă de 2,92% în aceeaşi perioadă din 2025, ceea ce arată că ţinta de deficit pentru finalul anului este realistă.
Citește și:
- 18:02 - Anca Alexandrescu: „Se pregătește un partid prezidențial suveranist, cu ghilimele de rigoare”
- 17:40 - Dominic Fritz dezvăluie „planul B” al lui Nicușor Dan: ce se întâmplă dacă Guvernul Tomac nu trece de Parlament
- 13:39 - Curtea de Apel îl lasă pe generalul Gheorghiță Vlad fără telefon. Instanța a respins cererea șefului Statului Major al Armatei
- 12:49 - Negocieri intense pentru Guvernul Tomac. SURSE: Votul de învestitură, posibil marți. PSD, UDMR și USR își calculează pozițiile
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PRO și pe Google News












