Kelemen Hunor: Facem o coaliție funcțională până în martie–aprilie.Trebuie să găsim soluții pentru PNRR și SAFE-VIDEO
16 mai 2026, 09:24

Kelemen Hunor
Articol scris de Scris de Daniel Onescu
Kelemen Hunor a declarat că o coaliție funcțională ar putea fi făcută până anul viitor în luna martie sau aprilie. Președintele UDMR subliniat că România trece printr-o perioadă dificilă, iar prioritare sunt programul SAFE, bugetul țării și programele din PNRR.
„Mie mi se pare aproape imposibil de realizat o coaliție care va funcționa până în 2028. Vom trece printr-o perioadă relativ tulbure, cu crize, și nu m-aș mira să încercăm să facem o coaliție funcțională până anul viitor, până în aprilie, până în martie”, a declarat Kelemen Hunor.
Citește și:
- 13:39 - Curtea de Apel îl lasă pe generalul Gheorghiță Vlad fără telefon. Instanța a respins cererea șefului Statului Major al Armatei
- 12:49 - Negocieri intense pentru Guvernul Tomac. SURSE: Votul de învestitură, posibil marți. PSD, UDMR și USR își calculează pozițiile
- 10:05 - Cum se laudă Sebastian Ghiță că-l pune premier pe Eugen Tomac - SURSE
- 10:01 - Anca Alexandrescu aruncă bomba: ”Tomac s-a întâlnit cu Coldea la restaurant”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PRO și pe Google News











