Constantin Toma, primarul Buzăului: PSD să intre la guvernare, dar fără Sorin Grindeanu şi familia de la Craiova

Constantin Toma
Primarul municipiului Buzău, social-democratul Constantin Toma, a afirmat, joi, că este împotriva actualei conduceri a PSD şi cere ca partidul să intre la guvernare, „dar fără Sorin Grindeanu şi familia de la Craiova în conducere”, scrie Agerpres.
„Aşa cum ştiţi, sunt împotriva actualei conduceri a PSD, România este într-o situaţie foarte proastă şi inclusiv buzoienii suferă din cauza acestei decizii iresponsabile luată de PSD. Nu avem guvern sau avem guvern interimar probabil în cea mai proastă situaţie prin care trece ţara de foarte mulţi ani, vorbesc după 1990.
Partidul meu a decis să introducă acea moţiune de cenzură, a căzut guvernul, dar acum treaba cea mai dureroasă este că nu-şi asumă răspunderea de a intra la guvernare. Din momentul în care ai făcut acest lucru, trebuia să-ţi asumi şi responsabilitatea să rezolvi lucrurile pe care le criticai la Ilie Bolojan, adică domnule, este nenorocire şi venim noi şi vă arătăm noi cum se conduce. Nu creezi această criză majoră şi laşi ţara într-o situaţie foarte proastă”, a declarat, după şedinţa Consiliului Local Municipal (CLM), primarul Constantin Toma.
Acesta atrage atenţia că partidul ar trebui să se reîntoarcă la negocieri şi să accepte intrarea la guvernare într-o coaliţie, dar fără actuala conducere a partidului.
„Trebuie să ai un guvern stabil şi cea bună soluţie, PSD-PNL-UDMR-USR, dar fără Sorin Grindeanu şi familia de la Craiova în conducere. Să vină din nou la negociere. Un guvern politic care să se înhame la treabă pentru că este foarte mult de muncă, suntem în crize suprapuse, inclusiv cu război la graniţă, război în Iran care ne afectează preţurile la pompă, avem o mulţime de probleme”, a precizat primarul.
Citește și:
- 17:21 - Negocieri decisive pentru Guvernul Tomac: Lista finală de miniștri, anunțată miercuri, iar joi sau vineri va fi depusă în Parlament, alături de programul de guvernare
- 17:19 - Eugen Tomac, după întâlnirea cu minoritățile naționale: ”Am libertatea de a-mi alege echipa cu care vreau să lucrez”
- 13:26 - PSD a anunțat liniile roșii în formarea viitorului guvern. Aceste măsuri nu sunt supuse niciunui fel de compromis
- 11:52 - Eugen Tomac, după ce a văzut că nu are susținere: Fac apel la toate partidele politice să iasă din logica reținerii!
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din PRO și pe Google News













