PREMIERUL MARCEL CIOLACU ANUNȚĂ CIRCULAȚIA FĂRĂ VIZE ÎN SUA, DIN IANUARIE

PREMIERUL MARCEL CIOLACU ANUNȚĂ CIRCULAȚIA FĂRĂ VIZE ÎN SUA, DIN IANUARIE
Premierul Marcel Ciolacu declară că din ianuarie se va circula fără vize în SUA, cu anunțul oficial așteptat pe 15 octombrie.
Premierul Marcel Ciolacu a anunțat, luni seara, la un post TV, că din ianuarie românii nu vor mai avea nevoie de vize pentru a călători în Statele Unite ale Americii.
Marcel Ciolacu a spus că din ianuarie se va circula fără vize în SUA, însă, anunțul oficial va veni în jurul datei de 15 octombrie.
„Statele Unite sunt parterenerul strategic al României. Securitatea, siguranța României se bazează pe parteneriatul strategic cu SUA, fără discuții. Suntem unul dintre stâlpii principali ai partenerului strategic în Europa, de departe. Faptul că ni s-au aprobat tehnologie de vârf, la F-35, este o dovadă că ești un partener de încredere, predictibil și ei nu pot concepe să nu fie alături de români. Statele Unite trebuie să devină partenerul principal non-UE al României”, a mai adăugat Ciolacu.
Citește și:
- 08:06 - Bombă pe scena politică: Șeful USR spune că se vede săptămânal cu Nicușor Dan, „între patru ochi, într-o sală în care nu sunt microfoane”
- 07:39 - Călin Georgescu merge la Buftea pentru controlul judiciar: este prima apariție după decizia Curții de Apel București
- 18:49 - Scandal în Coaliție pe împărțirea banilor din buget: dispute intense pentru fondurile Primăriei Capitalei
- 17:44 - Ilie Bolojan, pe făraș. Sorin Grindeanu susține că sunt „foarte multe motive” pentru demiterea premierului
Urmărește știrile Realitatea din PRO și pe Google News










